Czy firanki są jeszcze w modzie? Jakie są plusy i minusy wieszania firan?

przez admin

Niegdyś firany były elementem, którego nie mogło zabraknąć w domu. Dodawały one bowiem uroku oknom, na których stały piękne kwiaty doniczkowe. Współcześnie firany również są często spotykane, jednak nie w każdym domu można je znaleźć. Czy wieszanie firanek jest jeszcze modne? Co warto wiedzieć o firankach z markizety?

Firanki nadal modne

Okazuje się, że firany w dalszym ciągu są modne i cieszą się niezwykłą popularnością. Obecnie w sklepach można zakupić najróżniejsze wzory i modele firanek, które świetnie pasują do wystroju pomieszczeń. Oczywiście wybór firan zależy w głównej mierze od wielkości okna. W przypadku niskich okien, idealnym rozwiązaniem będzie zawieszenie krótkich firanek, które nie zasłonią całej szyby, gdyż w ten sposób w pomieszczeniu zapanuje ciemny i ponury nastrój. Firanki warto dobierać także kierując się barwami. W jasnych, przestronnych wnętrzach sprawdzą się ciemniejsze firanki. Białe i przezroczyste będą idealne w małych pokojach, gdyż w ten sposób optycznie powiększą one pomieszczenie. 

Plusy wieszania firan

Istnieje wiele pozytywów, które przemawiają za tym, że warto wieszać firany. Oczywiście pierwszym z plusów jest tutaj wygląd estetyczny. Okno z firanką wygląda pięknie nie tylko od wewnętrznej części pokoju. Domy, w których wiszą firanki wyglądają zdecydowanie lepiej. Puste okna są bowiem dość ponure i odkrywają zbyt wiele. Ogromnym plusem firanek jest fakt, że zapewniają one odrobinę prywatności domownikom. Jedną z zalet firanek jest również fakt, że nie zaciemniają one pomieszczenia, co sprawia, że do wnętrza pokoju wpada więcej światła. Tym samym pokój staje się dobrze oświetlony i wesoły. Należy tutaj wspomnieć także o tym, że za pomocą firanek można ukryć stare rury od grzejnika czy inne niedoskonałości, takie jak delikatnie zniszczone okiennice.

Minusy wieszania firanek

Jednym z minusów wieszania firanek jest fakt, że przyciągają one kurz, który osadza się na materiale. Jest to szczególnie niebezpieczne dla alergików, którzy mają uczulenie na roztocza. Aby zapobiec nasileniom choroby, konieczne jest częste pranie firan. Nie jest to jednak bardzo kłopotliwe, gdyż firanki można prać w pralce. Wystarczy tylko ustawić odpowiednią temperaturę, gdyż zbyt wysoka może zniszczyć delikatny materiał. Do wad firanek należy zaliczyć również fakt, że są one niezwykle delikatne. Tak naprawdę wystarczy zahaczyć czymś ostrym o materiał firanki by zniszczyć jej strukturę. Firany nie sprawdzą się także w domach, w których pali się papierosy, gdyż pochłaniają one najróżniejsze zapachy. Rzadko zmieniane firany mogą mieć zapach alkoholu czy dymu papierosowego. Dodatkowo są one dość trudne w utrzymaniu. Szczególnie na zabrudzenia są narażone białe firanki, które po kilku miesiącach stają się wręcz żółte. 

Firany z markizety

W ostatnim czasie niezwykle popularna stała się tkanina, jaką jest markizeta. Wykonuje się dziś z niej piękne i unikalne firany, które cieszą oczy domowników. Okazuje się, ze produkty wykonane z tego materiału są niezwykle odporne i łatwe w czyszczeniu. Firanki wykonane z markizety można prać w pralce, jednak nie ma tutaj konieczności ich prasowania. Pod wpływem własnego ciężaru, markizeta sama się prostuje. Czy ten rodzaj firanek sprawdzi się w każdym pomieszczeniu? Otóż niekoniecznie. Takie firany charakteryzują się przede wszystkim elegancją, dlatego idealnie wyglądają w pokojach gościnnych czy sypialniach. Tego typu firan raczej nie wiesza się w kuchni czy w korytarzu. 

Jak wyglądają firanki z markizety?

Produkty wykonane z markizety przypominają siateczkę, która może charakteryzować się drobnymi lub większymi otworami. Podczas wyboru takich firanek warto brać pod uwagę intensywność nasłonecznienia. Duże otwory w siateczce sprawdzą się we wnętrzach, do których wpadają ogromne ilości światła. Obecnie zakupić można wiele rodzajów firanek wykonanych z markizety. Niezwykłą popularnością cieszą się haftowane firany, które wyglądają naprawdę wyjątkowo. Firany z markizety z dodatkiem haftowanych kwiatów czy liści to prawdziwa ozdoba pomieszczeń. Ogromną ich zaletą jest także fakt, że taki rodzaj firanek nie pochłania zapachów. Na tym materiale osadza się również zdecydowanie mniejsza ilość kurzu i roztoczy, dlatego takie firanki sprawdzą się w pokoju alergika. Zdecydowanie najefektowniej prezentują się długie do samek ziemi firanki z markizety. W połączeniu z zasłonami potrafią stworzyć niepowtarzalny efekt. Oczywiście rozmiar i długość firanek najlepiej dopasowywać indywidualnie do wielkości okna. Jeśli w sklepach nie jest dostępny dany rozmiar firany, lepszym rozwiązaniem jest zakupienie szytego na miarę produktu. Zbyt długie nie będą dobrze wyglądały. Za krótkie będą natomiast odsłaniać zbyt wiele.

Firany w dalszym ciągu cieszą się niezwykłą popularnością. Dzięki nim w pomieszczeniu powstaje niesamowity nastrój. Podczas wyboru firanek warto kierować się przede wszystkim wielkością i szerokością okna, ale także ogólnym wystrojem wnętrza. Trzeba zadbać o to, aby efekt nie był przytłaczający. 

You may also like