Co to jest markizeta i w jakim pomieszczeniu sprawdzi się najlepiej?

przez admin

Wystrój okien jest jednym z ważniejszych elementów w aranżacji całego wnętrza. To, w jakim stylu urządzone jest całe mieszkanie, powinno mieć wpływ także na charakter tekstyliów okiennych. Współcześnie mamy do wyboru naprawdę wiele możliwości, na które możemy się zdecydować. Jedną z ciekawszych, a zarazem niezwykle praktycznych propozycji jest markizeta. Czym jest markizeta? Do jakiej aranżacji można ją wykorzystać?

Firany – trudny wybór

Podczas wyboru tekstyliów okiennych najczęściej kierujemy się jedynie ich wyglądem. Takie postępowanie jest najczęściej krótkowzroczne, a jego konsekwencje odczujemy już podczas pierwszej próby prania i ponownego zawieszenia firan. Woale, tiule są nadal, niezmiennie od lat niezwykle popularnymi tkaninami, które są wybierane na firanki. Modele z nich uszyte naprawdę potrafią zrobić wrażenie. Jednak kiedy przychodzi do prania i okazuje się konieczne wyprasowanie kilku lub kilkunastu metrów tkaniny o wysokości ponad dwóch metrów, entuzjazm związany z ich pięknem zostaje szybko ostudzony. Osoby, które cenią atrakcyjny wygląd,  a zarazem poszukują tekstyliów do okna, które nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, żeby pięknie się prezentować, powinny rozważyć zakup markizety.

Co to jest markizeta?

Firanki przyjmują bardzo wiele obliczy. Szycie firan umożliwia stworzenie bajecznych, nietuzinkowych upięć. W ten sposób można niezwykle wzbogacić wygląd całego wnętrza. Bardzo wdzięcznym materiałem, który się idealnie sprawdza w praktyce, jest markizeta. Jest to tkanina, którą często wykorzystuje się do wystroju okien ze względu na atrakcyjny wygląd i bardzo prostą, praktyczną pielęgnację. Markizeta swoim wyglądem przypomina siateczkę. Jej oczka mają różny rozmiar, co ma ogromny wpływ na jej wygląd. Struktura tej tkaniny znacznie ułatwia jej czyszczenie. Największą zaletą, którą w szczególności docenią posiadacze okien o dużej powierzchni, jest to, że markizeta prezentuje się dobrze bez konieczności prasowania. Dzięki temu mycie okien i pranie firan nie są czynnością pracochłonną. Prasowanie dużej ilości firany to zadanie niezwykle pracochłonne i czasochłonne, w przypadku markizety całkowicie o nim zapominamy.

Jakie wyróżniamy rodzaje markizety?

Różne wielkości oczek firany markizety pozwalają dopasować ją idealnie do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze oraz do poziomu nasłonecznienia. Ilość dziennego światła, która wpada do pomieszczenia, uzależniona jest od strony, na którą wychodzą okna. Te wychodzące na stronę południową, która jest niezwykle słoneczna, wymagają lekkiego przysłonięcia, najlepiej prezentują się, kiedy firanki, w nich zawieszone wykonane są z materiału o gęstym splocie – małych oczkach. W ten sposób nawet podczas największego nasłonecznienia w pokoju nie będzie aż tak gorąco. Pomieszczenia, do których dociera zbyt mało światła, mają niewielkie okna, najlepiej wyglądają z markizetą o większych oczkach. W ten sposób do jego wnętrza wpadnie znacznie więcej światła, a wygląd pokoju tylko na tym zyska.

Jak dbać o markizetę?

Ten typ materiału można prać w pralce. Wybieramy delikatny  program z niewysoką temperaturą, która na pewno nie zaszkodzi firanie z markizety. Najlepiej wybrać detergent przeznaczony do białych tkanin. Warto także użyć większej niż zwykle ilości płynu do płukania tkanin, co pozwoli uniknąć ewentualnych zagnieceń. Po praniu należy pamiętać, że firanek nie odwirujemy na wysokich obrotach – maksymalnie 600 obrotów na minutę. Po wyjęciu z pralki lekko roztrzepujemy markizetę, następnie wilgotną wieszamy.

Jak dobrać firanę do wystroju wnętrza?

Tkanina, jaką jest markizeta, jest niezwykle uniwersalna, pasuje do większości wnętrz bez względu na styl ich wykończenia. Firany z markizety dostępne są gładkie oraz ze wzorami, dzięki temu można dopasować ich wygląd do stylu aranżacji. Do pomieszczeń nowoczesnych, urządzonych minimalistycznie najlepiej pasują tkaniny gładkie, bez wzorów. Dopełniają ten typ aranżacji, stanowiąc jedynie jego delikatne tło. Bogato zdobione firany z wyszytymi wzorami idealnie pasują do wnętrz zaaranżowanych tradycyjnie, rustykalnie. Tak duży wybór rodzajów tkanin, splotów, wzorów, faktur pozwoli idealnie dobrać wygląd markizety do gustu i wystroju wnętrz.

Do jakiego pomieszczenia firany z markizety?

Firany z markizety pasują do bardzo wielu pomieszczeń. Można z powodzeniem użyć tego typu firanek w aranżacji:

  • pokoju gościnnego
  • sypialni
  • kuchni
  • pokoju gościnnego
  • jadalni

Taki rodzaj tkanin może być użyty nawet w pokojach, które pełnią rolę typowo reprezentacyjną, ponieważ dostępne są także w wyjątkowo eleganckiej, zdobionej odsłonie.

Uniwersalność oraz bardzo łatwa pielęgnacja firan z markizety sprawia, że są one idealnym wyborem do niemal każdego wnętrza w domu, jak i aranżacji witryn sklepowych, czy biurowych. Firanki pozwalają uchronić przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów, czy sąsiadów. Dodatkowo są prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. Sprawiają, że staje się ono bardziej przytulne, lub podkreślają industrialny charakter wnętrz.

You may also like